Bion i Åsele
Åseles trevliga biograf finns på Kulturhuset. På bion kan du se de allra senaste filmerna. Bakom urvalet av filmer och arbetet med att hålla i visningar och välja filmer finns "biogruppen". Åsele kommun har tagit över biografen sedan 2019.
100kr kostar ett presentkort och kan betalas med kort, swish eller kontanter. Maila oss på bioniasele@asele.se eller kulturhuset@asele.se för att köpa ett eller kontakta oss via vår Facebooksida.
Om Bion i Åsele
Vi visar både nya svenska och utländskafilmer för likväl unga som äldre personer. Självklart har filmerna svenska undertexter om det är en utländsk produktion. Det finns 196 stolar i salongen, plus två platser för två rullstolsburna.
Projektorn heter Barco 2K, ljudet är Dolby 7,1. 5 st 18 tums bashögtalare. 3 X 4 kvadratmillimeters högtalarkabel dragna i kulvert i ytterväggen från scen till maskinrum. Främre högtalarna matas med varsin förstärkare på 300 RMS Watt.
För regelbundna uppdateringar från Bion i Åsele: Följ Bion i Åsele på Facebook.
För information om vad som går på bion just nu, kika gärna på biografens Facebook-sida eller i kalendariet här på webbplatsen.
Foto: Jeremy Yap
Logo: Richard Molander